خانه / مقالات / آموزش کار با ایمیل / ۷ دلیلی که استفاده از ایمیل به رشد کسب‌وکار شما کمک می‌کند
Penjen-Email-Marketing

۷ دلیلی که استفاده از ایمیل به رشد کسب‌وکار شما کمک می‌کند

امروزه ایمیل فقط یک ابزار برای ارسال و دریافت پیام‌ها به جای شیوه‌های قدیمی ارسال نامه و بسته‌های پستی نیست. در طول سالیان گذشته و رشد ابزارهای نوین در دنیای دیجیتال و تولد شبکه‌های اجتماعی، عموم مردم و کسانی که با قدرت ایمیل آشنایی نداشتند این باور را داشتند که عمر استفاده از ایمیل به پایان رسیده است و شاید فقط برای جوامع دانشجویی و آن هم برای آموزش کاربرد داشته باشد. ولی با گذشت زمان حرفه‌ای‌ها به این باور رسیدند که ایمیل هنوز هم به عنوان ابزاری قدرتمند در دنیای دیجیتال و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی کاربرد دارد. همچنین با رشد تبلیغات در دنیای جدید آنلاین بازاریابان توانستند از ابزار ایمیل بیشترین استفاده را داشته باشند.

بازاریابان با کمترین بودجه باید کارهای زیادی را برای ایجاد ارتباط و حفظ مشتریان انجام دهند. آن‌ها درحالی‌که بودجه محدودی دارند، باید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. بازاریابانی که با مشتریان خود ارتباط هدفمند برقرار می‌کنند در نتیجه موفق به کسب درآمد و همچنین مدیریت ROI (نرخ بازگشت سرمایه) در تجارت خود می‌شوند.
همان‌طور که تحقیقات نشان داده است، هیچ دسته از ابزارهای بازاریابی طول عمر بازاریابی ایمیلی را ندارند. درحالی‌که برخی از ابزارهای بازاریابی طول عمر کوتاهی دارند، استفاده از ایمیل مارکتینگ همچنان قوی‌ترین کانال برای دسترسى به اهداف در بازاریابى مدرن است و این به خاطر دلایلی است که به بررسی آن می‌پردازیم.

ایمیل دارای بیشترین دسترسی است

با توجه به اینکه فیس‌بوک بیش از ۱ میلیارد و توییتر ۲۵۵ میلیون نفر کاربر فعال دارد، این باور به وجود می‌آید که رسانه‌های اجتماعی مؤثرترین راه برای رسیدن به حجم زیادی از مخاطبان است. این تعداد چشمگیر است، اما آنچه اغلب به اشتراک گذاشته نشده است آمار مربوط به استفاده از ایمیل است. تعداد کل حساب‌های ایمیل در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ به میزان ۳٫۹ میلیارد بوده است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۸ به ۴٫۹ میلیارد برسد.
درحالی‌که این ممکن است در ابتدا شگفت‌انگیز به نظر برسد، اما تابه‌حال در مورد رفتار آنلاین خود فکر کرده‌اید: هنگام ثبت‌نام برای یک وب‌سایت (مانند یک فروشگاه آنلاین)، باید آدرس ایمیل خود را برای ایجاد حساب وارد کنید. شما حتی نیاز به یک آدرس ایمیل برای ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک یا توییتر دارید. علاوه بر این، فیس‌بوک و توییتر از ایمیل برای اطلاع دادن به کاربران از فعالیت‌های مختلف مانند تگ شدن حساب شما در عکس و غیره استفاده می‌کنند.
ایمیل مانند پول رایج براى وب است و هر شخصی که فعالیت اینترنتی دارد، حتماً یک آدرس ایمیل فعال دارد. هیچ کانالى گسترده‌تر از ایمیل وجود ندارد. حساب‌های ایمیل ۳ برابر بیشتر از حساب‌های فیس‌بوک و توییتر است.

 

ایمیل ارائه‌دهنده پیام شما است

تحقیقات بیان می‌کند اگر بازاریابان بین اضافه کردن یک مشترک به لیست ایمیل خود و یا به دست آوردن یک عضو جدید فیس‌بوک یک حق انتخاب داشته باشند، آن‌ها در هر شرایط باید مشترک لیست ایمیل را انتخاب نمایند.
دو دلیل کلیدی وجود دارد:
اولاً ۹۰٪ ایمیل به صندوق پستی دریافت‌کننده منتقل می‌شود، درحالی‌که فقط ۲٪ از طرفداران فیس‌بوک، پست‌های خود را در بخش خبری خود مشاهده می‌کنند. این به این دلیل است که در فیس‌بوک تعداد دفعاتی که پست‌های شما در قسمت اخبار ظاهر می‌شود، محدود است و فیس‌بوک تلاش می‌کند تا دیدها را به سمت مارک‌های تبلیغاتی بکشاند.
در فیس‌بوک، اگر شما به‌روزرسانی خود را به ۱۰،۰۰۰ طرفدار ارسال کنید، فقط حدود ۲۰۰ نفر از آن‌ها حتی در خبرخوان خود می‌توانند آن را ببینند. به‌طور خلاصه، اگر یک کمپین ایمیل به ۱۰،۰۰۰ مشترک ارسال شود حداقل ۹۰۰۰ نفر از آن‌ها در صندوق ورودی خود ایمیل را دریافت خواهند کرد. این بدین معنی است که پیام شما ۴۵ برابر بیشتر به‌صورت ایمیل دیده می‌شود تا در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک.
در مرحله دوم، وقتی‌که مشترکین آدرس ایمیل خود را در لیست ایمیل ثبت می‌کنند یعنی صراحتاً به شما گفته‌اند که می‌خواهند از شما اطلاعات کسب کنند. همان‌طور که می‌دانید قوانین و مقررات سخت‌گیرانه در مورد قوانین ضد spam وجود دارد، بنابراین اگر شما ایمیلی را ارسال می‌کنید، به این دلیل است که آن‌ها به شما اجازه ارسال ایمیل داده‌اند. شایان‌ذکر است درصورتی‌که برای دریافت آدرس ایمیل مخاطبان از جستجو در گوگل استفاده می‌کنید. قطعاً بازخورد متفاوتی نسبت به دریافت آدرس ایمیل با فعال بودن ثبت‌نام در یک خبرنامه ایمیل خواهید داشت. با استفاده از ایمیل مارکتینگ اطمینان حاصل می‌شود که مخاطبین پیام شما را دریافت می‌کنند.

ایمیل و اثر تبدیل

اکثر بازاریابان دقت زیادى بر روى اثر تبدیل دارند. صرف‌نظر از این‌که آیا این در قالب رهبری، فروش، عضویت یا یک معیار منحصربه‌فرد برای استراتژی کسب‌وکار شماست، هدف نهایی برای بازاریابان این است که مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل که درنهایت منجر به کسب درآمد می‌شود، تبدیل نمایند. هنگامی‌که اثر تبدیل اهمیت می‌یابد بی‌شک هیچ کانالى قدرتمندتر از ایمیل وجود ندارد.
درواقع، میزان متوسط کلیک از طریق ایمیل، حدود ۳٪ (از کل دریافت‌کنندگان) است، درحالی‌که میانگین میزان کلیک از طریق تویتر تقریباً ۰٫۵٪ است. این به این معنی است که شما به احتمال زیاد ۶ برابر بیشتر از طریق ایمیل به وب‌سایت مورد نظر دسترسی پیدا می‌کنید. همان‌طور که قبلاً گفتیم، مشترکین ایمیل ابراز تمایل کرده‌اند که می‌خواهند از شما بشنوند و این روش در مورد شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. به گفته یک نظرسنجی که توسط Monetate انجام شده است، ۴٫۲۴ درصد بازدیدکنندگان از بازاریابی ایمیل چیزی را نسبت به ۲٫۴۹ درصد از بازدیدکنندگان از موتورهای جستجو و ۰٫۵۹ درصد از رسانه‌های اجتماعی خریداری می‌کنند.
علاوه بر این، ایمیل قابلیت اندازه‌گیری دارد. مانیتور کمپین مشتری آن‌ها دسترسی زمان واقعی به معیارهای مانند باز کردن، کلیک، فوروارد ایمیل، نرخ پرش، انتشار در شبکه‌های اجتماعی و غیره را دارند.
علاوه بر این، کسانی که بازاریابی ایمیل خود را با یک CRM ادغام می‌کنند، می‌توانند دیدگاه خود را در مورد نحوه بازاریابی ایمیل خود در فرصت‌های تجاری و معاملات به اثبات برسانند.

 

ایمیل دارای ROI بالاتری است

با توجه به توانایی بی نظیر ایمیل برای اثر تبدیل، منطقی است که ایمیل همچنین مؤثرترین کانال بازاریابی برای مدیریت ROI است. ایمیل مارکتینگ به‌طور متوسط بازده سرمایه‌گذاری ۳۸۰۰٪ برای کسب‌وکارها است و برای هر ۱ دلار هزینه ایمیل مارکتینگ، بازده متوسط سرمایه بازگشتی ۳۸ دلار است.
این آمار روشن است که ایمیل به‌عنوان یک کانال مقرون به‌صرفه برای بازاریابان است، اما چرا به نظر می‌رسد که ROI آن از کانال‌های دیگر بهتر است؟
این موضوع به ارائه پیام‌های بسیار شخصی و مرتبط بستگی دارد. برخلاف شبکه‌های اجتماعی که در آن شما وضعیت خود را به هر عضو بدون توجه به محل سکونت، منافع و تاریخ خرید، می‌دهید، ایمیل امکان هدفمند کردن ارتباطات را به شما می‌دهد. اطلاعات بیشتر درباره مشتریان شما در ابزار ایمیل مارکتینگ مانند مانیتور کمپین – ازجمله بینش‌هایی است که از سامانه‌های یکپارچه مثل CRM باعث هدفمندتر شدن آن می‌گردد.
مانیتور کمپین و مانیتور مشتری با استفاده از تقسیم‌بندی و محتوای پویا برای ارائه پیام مناسب به فرد مناسب است. به‌عنوان مثال، اطلاع از جنسیت مخاطبان و جایی که آن‌ها به لحاظ جغرافیایی قرار دارند، به‌طوری‌که آن‌ها می‌توانند از محتویات ارسال شده مربوط به هر گیرنده اطمینان حاصل کنند و این ارتباط منجر به کلیک کردن ایمیل‌ها و درنهایت خرید آن‌ها و افزایش ROI با استفاده از کمپین‌های ایمیل مارکتینگ می‌شود.

ایمیل یک کانال ارتباطی مقدم است

برای بسیاری از افراد، خدمات شبکه‌های اجتماعی یک شکل شخصی ارتباطی است که برای حفظ و ارتباط روزانه با دوستان و خانواده استفاده می‌شود. معمولاً افراد در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود، برای دیدن عکس‌ها و اطلاع از به‌روزرسانی افرادی که می‌شناسند و یا به اشتراک‌گذاری وارد می‌شوند.
برعکس، ایمیل یک رسانه بسیار حرفه‌ای‌تر است و مردم انتظار دارند اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات را از طریق آن کانال دریافت کنند. درواقع، مطالعات نشان می‌دهد ۷۲ درصد افراد ترجیح می‌دهند محتوای تبلیغاتی را از طریق ایمیل دریافت کنند، در مقایسه با ۱۷ درصد که رسانه‌های اجتماعی را ترجیح می‌دهند.

ایمیل یک پلت فرم باز است

در طی چند سال گذشته، بسیاری از برندهای مطرح میلیون‌ها دلار در رسانه‌های اجتماعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا بتوانند با مخاطبان ارتباط برقرار کنند درنتیجه رقابت با برندهای بزرگ مقرون به‌صرفه نیست و همچنین با توجه به محدودیت‌های اعمال شده در رسانه‌های اجتماعی همواره امکان تغییر در پلت فرم آن‌ها وجود دارد.
از سوی دیگر، ایمیل متعلق به هیچ شخص خاصی نیست و تحت کنترل نمی‌باشد. ایمیل یک پلت فرم ارتباطی باز است و بسیاری از خدمات و امکانات دسترسی برای ارسال و دریافت ایمیل را فراهم می‌کند.
مجموعه‌ای متنوع از شرکت‌هایی که خدمات ایمیل مارکتینگ را ارائه می‌دهند، تضمین می‌کنند که هیچ‌یک از طرفین نمی‌توانند تغییراتی را ایجاد کنند که تأثیر گسترده‌ای داشته باشند و برخلاف فیس‌بوک یا توییتر، اگر وقت و پول خود را در ساخت یک لیست ایمیل بزرگ سرمایه‌گذاری کنید، بدون هیچ محدودیت و تهدیدی می‌توانید نتیجه اثربخشی آن را احساس کنید.

 

ایمیل یک ابزار همیشگی است

آیا درباره شبکه اجتماعی مای اسپیس (MySpace) شنیده‌اید یا آن را به خاطر می‌آورید؟
مای اسپیس یک شبکه اجتماعی پررونق در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ بود و در سال ۲۰۰۶ گوگل آن را به‌عنوان وب‌سایت پرطرفدار در ایالات‌متحده معرفی نمود. بااین‌حال مای اسپیس اکنون کجاست؟ درنهایت تمام این کاربران به سایر شبکه‌های اجتماعی منتقل شدند این اتفاق برای بسیاری از شبکه‌های اجتماعی محبوب در سال‌های گذشته افتاده است و بر اساس نیاز و نوآوری‌های جدید جایگاه خود را به سایر شبکه‌های اجتماعی جدید داده‌اند.
تصور کنید اگر شما مقدار قابل توجهی از زمان و پول خود را در یک شبکه اجتماعی سرمایه‌گذاری کردیده اید، فقط یک یا دو سال بعد آن به یک شهر ارواح تبدیل شود. تأثیر بر توانایی شما و دستیابی به مشتریان بالقوه و ارتباط با آن‌ها، فاجعه‌بار خواهد بود.
برخلاف شبکه‌های اجتماعی، ایمیل یک تاریخ طولانی و باثبات دارد. اولین کمپین تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ در سال ۱۹۷۸ به مجموع ۴۰۰ نفر فرستاده شد و ایمیل از همان زمان به‌طور مداوم رشد کرده است.
جالب‌توجه است، فضای ایمیل از زمانی که شما نیاز به یک توسعه‌دهنده برای ساخت ایمیل داشته‌اید تکامل یافته است، امروزه ابزارهایی مانند مانیتور کمپین، بازاریابان مدرن را توانمند می‌سازند تا ایمیل‌های مارک شده زیبا را ایجاد و ارسال کنند.
همیشه به خاطر داشته باشید که ساختن لیست ایمیل برای شما، برخلاف ساخت رسانه اجتماعی، یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت و با ثبات است که برای سال‌های زیادی سودآوری خواهد داشت.

 

همچنین ببینید

۵ توصیه برای پولدار شدن از میلیاردرهای خود ساخته

دریافت ترفند پولدار شدن از کسانی که بدون ارث‌های کلان، به‌طور خودساخته ثروتمند شده‌اند یک …

پاسخی بگذارید